5 maja 2017 Udostępnij

Poradnik fotografowania mody

Czym właściwie jest fotografowanie mody? Sztuką? Iluzją? A może po prostu komercją, mającą jedynie sprzedawać ubrania?
Tak naprawdę, każda z powyższych odpowiedzi jest do pewnego stopnia prawdziwa, bowiem fotografowanie mody to zjawisko na pograniczu sztuki i... reklamy. Fotograf mody łączy dwa z pozoru całkowicie odmienne światy, tworząc zdjęcia o wysokich wartościach estetycznych, mające służyć celom stricte biznesowym.
Mimo tych trudności, fotografia mody to fascynująca dziedzina i niezmiernie ciekawy sposób na życie. Jeśli zatem marzycie o tym, by dołączyć do elitarnego grona fotografów mody, zapoznajcie się z kilkoma sztuczkami, jakie stosują profesjonaliści.

Kto tu rządzi?
Fotografia mody to złożone przedsięwzięcie; na dobre zdjęcie składa się praca przynajmniej kilku osób, a więc modelki, stylisty, wizażysty, asystentów, no i oczywiście fotografa. I to właśnie fotograf powinien tu odgrywać główną rolę; powinien być człowiekiem, który posiada pewną spójną wizję i potrafi przekazać ją wszystkim pozostałym. Niczym reżyser na planie filmowym, powinien on wyróżniać się pewnością siebie i zdecydowaniem, a także pewną dozą zdrowego despotyzmu. Pamiętajmy, że jeżeli reszta załogi wyczuje najmniejsze oznaki zdenerwowania, zażenowania czy niepewności, powstanie ogólny chaos i sesja okaże się wielką klapą.

Przygotowania
Modowa sesja zdjęciowa, podobnie, jak każde duże przedsięwzięcie, powinna zostać dokładnie zaplanowana. Nie ma nic gorszego, niż sytuacja, w której już po przybyciu ekipy na miejsce okazuje się, że czegoś nie da się zrobić, coś nie zostało przemyślane czy dograne i konieczne jest wprowadzanie poprawek na bieżąco.
Fotograf powinien zawczasu przemyśleć koncepcję sesji, przygotować lokalizację, stroje i rekwizyty, a także uwzględnić takie elementy, jak pora dnia, temperatura, oświetlenie i inne szczegóły. Później, kiedy ekipa jest już na miejscu, pozostaje tylko spokojnie wprowadzić plan w życie, nie obawiając się żadnych przykrych niespodzianek.

Inspiracja
W fotografii, podobnie, jak w każdej innej dziedzinie sztuki, słowo "plagiat" wywołuje jednoznacznie negatywne emocje. Pragnąc zostać dobrym fotografem, nie można więc naśladować innych – co jednak nie oznacza, że nie warto się inspirować ich pomysłami. Z tego powodu należy regularnie przeglądać czasopisma, podpatrywać pewne rozwiązania i uczyć się od najlepszych - ale ich nie kopiować.
Co więcej, fotograf zajmujący się modą, musi być na bieżąco z aktualnymi trendami - a te zmieniają się niezwykle dynamicznie; dlatego bardzo ważnym elementem jego pracy jest regularna lektura czasopism zajmujących się modą oraz śledzenie branżowych forów internetowych.